Jeszcze 5 lat temu  hasło „dieta pudełkowa” wzbudzała mieszane emocje. Dla jednych  była to ciekawostka, element najczęściej  uzupełniający  całokształt osoby sportowca, korzystającego z siłowni, dbającego o swoją linię oraz dietę. Dla innych catering dietetyczny stał się nie tylko stałym elementem życia ale również sposobem na zaistnienie na rynku. Rynku wartego obecnie ponad miliard złotych. Jak do tego doszło?

Rynek cateringów dietetycznych w natarciu

Cofnijmy się do roku 2017- według dostępnych danych wartość rynkowa diet pudełkowych wynosiła około 700 milionów złotych rocznie. 350 firm działających na rynku,  codziennie dostarczały swoje  posiłki  każdego dnia do tysięcy klientów. Czy wśród tych osób byli tylko sportowcy dbający o  dietę ? Zapracowane osoby, freelancerzy niemający czasu na przygotowanie ciepłego, pełnowartościowego posiłku? Wręcz przeciwnie!

Diety pudełkowe dla całej rodziny

Branża zareagowała odpowiednio – kto nie dostosował  swoich usług  oraz jakości  do rosnących oczekiwań klientów –znikał z rynku bezpowrotnie. Przy  tak dużej konkurencji ,firmy oferujące dietę pudełkową zaczęły szukać klientów w każdej warstwie społeczeństwa. Stale rośnie liczba jednostek  korzystających z takich udogodnień. Pudełka zagościły w domach osób  odchudzających się, cierpiących na choroby dietozależne,będących na dietach eliminacyjnych, osób starszych, wegetarian, wegan, będących na specjalnych dietach sportowych ale również wśród klientów oczekujących jakości premium od spożywanych codziennie posiłków.

Twarze cateringów dietetycznych

Cateringi dietetyczne postawiły na znane twarze. Rosnąca popularność firm oferujących spersonalizowane posiłki sprawiła,że również  persony znane z telewizji czy mediów społecznościowych, zdecydowały się  na wypuszczenie na rynek „własnych diet” sygnowanych własną twarzą.  Na brak zamówień nie może na pewno narzekać Ewa Chodakowska,która oprócz ruszenia Polek z kanapy zaoferowała im diety pudełkowe- ćwiczenia plus catering okazały się prostą drogą do sukcesu jej firmy  na rynku. Klienci docenili kompleksowość usług pani Ewy. Dużą ilością wydanych pudełek może poszczycić się również Małgorzata Rozenek-Majdan, która ze swoją dietą dotarła do osób w całej Polsce. Dietę pudełkową oferuje również Mateusz Gessler, juror znany z programu „MasterChef Junior”.
Catering     dietetyczny sygnowany jego imieniem oraz nazwiskiem dostępny jest w Warszawie oraz w podstołecznych miejscowościach. Jak widać nie tylko osoby z branży „fit life style” wyczuły doskonałą okazję w sprzedaży produktów mających pokryć dzienne zapotrzebowanie na pełnowartościowy  posiłek.

Małe pudełko – duże pieniądze

2019 r możemy zaobserwować nieznaczne zahamowanie popularności diet pudełkowych, może być to spowodowane wzrostem  „świadomości ekologicznej”,która znacząco wpłynęła na odbiór diet oraz ich opakowań pod kątem  recyklingu oraz zmniejszenia produkowanych odpadów. Nie zmienia to faktu,że firmy prześcigają się w sposobach  dystrybucji diet pudełkowych  oraz ich pakowania tak by były jak najbardziej „eco-friendly”. Bez wątpienia jest to  dobry ruch w stronę klienta – ten zostawi miesięcznie od 900 aż do 1600 zł miesięcznie w firmie świadczącej najwyższej jakości usługi. Wartość rynku  diet cateringowych w  2019 r. przekroczyła 1 mld złotych- posiłki dostarczane każdego dnia pod drzwi naszego domu czy też biura stały się nie  tylko modnym trendem –ale przede wszystkim częścią naszej codzienności. Czy rynek jest na tyle chłonny by pomieścić co raz to nowe oferty  spersonalizowanego cateringu dietetycznego ? Sytuacja w Polsce pokazuje,że tak – obecnie wbrew przypuszczeniom  nie nastąpiła konsolidacja cateringu wręcz przeciwnie,ze względu na różnice w zapotrzebowaniu na tego typu usługi w dużych i małych miastach,powstają co raz to nowe firmy oferujące cateringi dietetyczne dostosowane do klienta.  Firma cateringowa, która wyróżni się wśród konkurencji  doskonałą logistyką, smacznymi posiłkami oraz dbałością o środowisko, ma bez wątpienia szansę osiągnąć duży sukces w tej dochodowej branży.